Lepší než jsme doufali? Novinka Fujifilm X-T100

Určitě by se dalo dlouhodobě kritizovat, že značka Fujifilm nenabídla zájemcům o obrazový barevný výstup typický pro Fujifilm vstupní alternativu do systému s bajonetem X. Ano, Fujifilm vždy nabízel modely série X-A, ale jednalo se o fotoaparáty bez hledáčku. 
 
Skoro to vypadá, jako by na naše žehrání o absenci cenově dostupného modelu s dobrým hledáčkem někdo slyšel a na český trh konečně dorazil model, který nese označení Fujifilm X-T100. Označení sto je příhodné, protože tím uzavírá řadu T jako celistvého celku, který nabízí celkem tři modely, které můžeme rozdělit podle ceny - potažmo výkonu. 
DSCF7486
 
X-T100 + XF 56mm F1.2
 
X-T100 - 24Mpix Bayer senzor, kompatní, lehký, ve třech barvách s uživatelsky přívětivými funkcemi a klasickým PASM voličem (na trh uveden 7/2018)
 
X-T20 - 24Mpix X-Trans senzor, kompaktní výkonný fotoaparát, který poskytuje stejný obrazový výstup jako X-T2, X-H1, X-E3, X-100F. Tento model byl v roce 2017 vyhlášen jako nejlepší kompakt s možností výměny objektivu (na trh uveden 3/2017)
 
X-T2 - 24Mpix X-Trans senzor, bytelná WR konstrukce, obrovský hledáček, boost mode, pokročilejší video funkce, lepší ergonomie a slot na dvě kary (na trh uveden 10/2016)

X-T100 přináší příjemný design s váhou pouhých 448g, tělo je vyrobeno z elexovaného hliníku a povrchová úprava vypadá ve všech třech barevných variantách (black, silver, champagne gold) velmi kvalitně. Zadní LCD lze vyklopit ve třech osách a výrobce si dal opravdu záležet na zpracování, protože všechny pohyblivé části působí velmi tuhým a tím pádem seriózním dojmem. K lepší ergonomii přispívá v balení dodávaný malý grip, který zlepšuje úchop v pravé ruce. 
 
Ovládací prvky jsou rozmístěny s rozmyslel a na první pohled správných místech. I přes menší počet mechanických voličů je vidět, že vývojáři přemýšleli nad ergonimií a některé otočné voliče dostávají svou funkci podle zvoleného režimu na PASM voliči. Další funkce je možné ovládat pomocí dotykového displaye. Nechybí tradiční Q menu ve kterém vidíte přehledně své nastavení. 
 
Tradiční PASM volič umožňuje volit mezi poloautomatickými, manuálním a scénickými režimy. Díky tomu může bezproblému s X-T100 fotografovat doopravdy každý. V módu SR+ se snaží fotoaparát rozpoznat scénu a nastavit co nejlepší hodnoty. Video lze natáčet ve FullHD rozlišení se šedesáti snímky za vteřinu. Přístupné je 4k, ale pouze s patnácti snímky za vteřinu - tento mód neslouží ani tolik pro video jako spíše pro jednoduché vytváření časosběrů, kdy video pouze zrychlíte a máte timeplapse bez nutnosti využívat poměrně sofistikovaného programu pro skladbu časosběru (LR CC v kombinace s LR Timelapse). 
 
Velké menu je takové jaké si ho pamatujeme z dob X-Pro 1, X-T1 apod. To znamená, že kategorie nejsou členěny na stránky přes které musíte projít, ale je poskládáno pouze z celých stránek kterých je celkem osm (fotoaparát 1-5, klíč 1-3).
 
Novinka je osazena 24Mpix snímačem, který má tradiční bayerovu mřížku (tradiční skladba RGB bodů). 
Rozdíl mezi Bayer a X-Trans uspořádáním je nejvíce patrný při fotografování na vysoké hodnoty ISO (6400 a výše), kdy X-Trans senzor produkuje v JPG barevně stabilnější snímky s o něco lepší ostrostí a s lepším dynamickým rozsahem. Digitální šum X-Transů je monochromatický a Bayerů je barevný. Tento rozdíl výstupu nemůžeme úplně opomíjet, ale nelze ho považovat za stěžejní protože hlavní rozdíly budou více vnímatelné až při snaze dostat ze stroje vysoký výkon například v horších světelných podmínkách. Rozsah ISO je 200 až 12800.
porovnání bayer vs x-trans
 
Barevný výstup JPG fotografií je tradičně silnou stránkou Fujifilmu a proto nechybí filmové situace. Konkrétně: PROVIA/STANDARD, Velvia/VIVID, ASTIA/SOFT, CLASSIC CHROME, PRO Neg Hi, PRO Neg. Std, MONOCHROME, MONOCHROME+Ye FILTER, MONOCHROME+R FILTER, MONOCHROME+G FILTER, SEPIA. Výstupy ve formátu JPG jsou u Fuji tradičně velmi dobré, ostré a díky filmovým simulacím barevně zajímavé pro okamžité sdílení na sítích. 
 
Hledáček je identický s tím, který je osazen v modelu Fujifilm X-T20:
0,39” a přibližně 2,35 milionů obrazových bodů OLED. Hledáček zobrazuje 100% plochy čipu. Nechybí možnost dioptrické korekce.
 
Pro rychlé párování s mobilní aplikací je fotoaparát vybaven funkcí Bluetooth (stejně jako má model X-E3 a X-H1). Prostřednictvím mobilní aplikace lze buď ovládat fotoaparát a nebo si posílat fotky přímo do telefonu, kde je můžete upravit a sdílet například přímo na sociální sítě. 
 
XC 15-45mm je novým zoom objektivem, který je dodáván ve velmi výhodném setu s Fujifilm X-T100. Jeho silnou stránkou je velmi nízká váha, šířka záběru 15mm a kompaktní rozměry. Po zapnutí fotoaparátu se vysune přední člen a můžete fotografovat. AF je příjemně rychlý a jedná se o první objektiv s motorizovaným zoomováním. Pohybem doleva/doprava do krajní pozice se spustí motor, který zoomuje objektiv. Volba této konstrukce je vhodná například pro video. Pokud vám takové zoomování nevyhovuje tak můžete využít úplně předního kroužku, který při manuálním ostření slouží jako ostřící a v poloautomatických režimech je jeho funkce zoomovací. Tak jako tak použití jednoho nebo druhého kroužku dává pokyn motoru pro zoomování obrazu. Jako nevýhodu lze považovat absenci sluneční clony a horší světelnost než na kterou jsme si u objektivů Fujinon již zvykli. 
 
Pro automatické ostření je využívána kombinace fázového a kontrastního ostření. Díky tomu je zaostření naprosto přesné. Ostřící body lze měnit buď na dotykové obrazovce nebo pomocí křížového voliče. Pro ostření lze využívat bodové ostření, oblast nebo sledování celé plochy. Velikost ostřícího bodu a oblasti si můžete měnit dle potřeby. 
 
Jako u všech ostatních bezzrcadlových systémů můžete libovolně zkoušet staré manuální objektivy (stačí jednoduchá mechanická redukce). Jako ostatní modely je i X-T100 vybavena asistentem ručního ostření a umožní vám tak přesně ostřit i s mnuálními skly. 
 
Vlastní zkušenost 
 
Osobně považuji X-T100 za povedený model, který Fujifilmu zoufale roky chyběl. I přes jeho nízkou cenu nabízí dobré zpracování a barvy, které již známe a kvůli kterým mnoho lidí vyhledává Fuji fotoaparáty. Fotografování je rozhodně příjemné a je cítit, že Fujifilm přemýšlí nad cílovými skupinami pro jednotlivé fotoaparáty. X-T100 považuji za ideální fotoaparát pro začínající fujisty, kterým se líbí barvy a design fotoaparátů s X v názvu. Dále si ho umím představit jako druhý fotoaparát v rodině, kde už se nějaký fujifilm vyskytuje. Speciálně video funkce a algoritmus automatického ostření je na vyšší úrovni než u starších Fujifilm fotoaparátů (X-Pro 1, X-T1, X-E2, X-T10 apod.) a jak ze zkušenosti víme, tak se bude ještě zlepšovat. 
 
Určitě doporučuji si fotoaparát vyzkoušet. A pokud vás zajímá kompletní technická specifikace dodána výrobcem, tak ji najedete v datailu produktu na našem e-shopu
 
 
Nejčastější očekáváné otázky:
 
Je Fujifilm X-T20 o tolik lepší než X-T100 a stojí ten cenový rozdíl za to? 
Cenový rozdíl je velmi relativním pojmem. Vždy je nejdříve potřeba vyspecifikovat účel daného fotoaparátu a uvědomit si stěžejní body, které člověk očekává. X-T20 je prověřený model, který dosahuje stejného výstupu jako dražší X-T2. X-T100 je tělem, které je o 7 000,- Kč levnější. Jednoduše je poznat, že to je mladší bratříček, kterému začínají růst svaly ve chvíli, kdy má X-T20 už dospívání za sebou. 
 
Je lepší koupit si 16Mpix starší Fujifilm nebo X-T100? 
Základ odpovědi je stejný jako u první otázky. Pokud vám jde čistě jen o fotografování, tak vyberte model ze kterého se vám bude více líbit výstup. Pokud potřebujete občas dělat videa nebo chcete vytvářet multimediální obsah pro své sociální sítě, tak se určitě vyplatí pořídit X-T100. 
 
Pavel Vávra