Capture ONE EXPRESS FUJIFLM 7 (Tooltab Exposure a Details)

V sedmém díle našeho seriálu se podíváme na tooltabs s názvy Exposure a Details. Časté dotazy jsou na téma doostřováním a to nás čeká právě dnes. 
 
EXPOSURE
Snímek obrazovky 2019-02-21 v 16.34.53
Obsahuje funkce pro korekci expozice - tři z nich už jsme si probrali v pátém díle - tedy v tooltabu s názvem QUICK. Exposure obsahuje:
 
HISTOGRAM
 
EXPOSURE
 
HIGH DYNAMIC RANGE
 
LEVELS
Je funkce, která nám umožňuje celkem dost přehledně posouvat s částí expozice. Nalezneme tu 5 ovládacích prvků. Čtyři jsou přímo v rozích a jeden je uprostřed na dolní hraně. Tyto prvky můžeme vždy posouvat vodrovně po hraně. Co se děje s fotografií, když používáme levels?
 1. Levý horní roh - posunem směrem doprava přidáváme světlost ve spektru černé a stínů (černá přestává být černou)
 2. Levý dolní rok - posunem směrem doprava se nám zesilují stíny a černá
 3. Pravý horní roh - posunem směrem doleva se se nám zeslabují světla a bílá (bílá jde do šedé)
 4. Pravý dolní roh - posunem směrem doleva se nám zesilují světla a bílá 
 5. Uprostřed na dolní hraně - můžeme pohybovat doprava i doleva, můžeme takto fotografii vyvážit (doprava jde expozice dolů a doleva směrem nahoru)
Snímek obrazovky 2019-02-25 v 11.20.57
Levels je funkce, která funguje podobně jako CURVE neboli křivka. Každému vyhovuje něco jiného a lze kombinovat obě tyto funkce. Ideálně si obě tyto funkce vyzkoušejte na svých fotografiích. 
 
CURVE (křivka)
Je velmi častým prvkem pro úpravu fotografií. Nechybí prakticky v žádném programu. Nativní nastavení je rovná čára spojující levý dolní roh s pravým horním. Na grafu vidíte distribuci dat, kdy vlevo dole máme zcela černou a vpravo nahoře zcela bílou. Jednoduchým klinutím do RGB křivky si můžeme přidat body a upravit si tvar křivky.
Snímek obrazovky 2019-02-25 v 11.30.25
Například lze takto změnit podání kontrastu v průběhu fotografie. Lze také docílit efektu, kdy černá na černobílé fotografii není černá, ale šedá (stačí vytáhnout bod úplně vlevo v ruhu směrem nahoru). 
Snímek obrazovky 2019-02-25 v 11.32.50
 
 
DETAILS
Snímek obrazovky 2019-02-21 v 16.35.00
Je tooltab určený přímo pro doostřování fotografie. Obsahuje funkce:
 
NAVIGATOR
Nemá svou přiřazenou funkci. Jediné k čemu slouží je pro rychlejší přesun po nazoomované foografii. Například když kontrolujete výsledky doostření na různých strukturách. 
Snímek obrazovky 2019-02-25 v 11.37.01
 
SHARPENING (doostření)
Jak z názvu vyplývá zde máme možnost si doostřit fotografii na které pracujeme. Hned na začátku musím řícit, že prakticky fotografie nikdy nedoostřuji. Speciálně proto, že pocitové ostrosti dosahujeme například prací s kontrasty a množství detailů ovlivňuje i funkce “Clarity”.
Snímek obrazovky 2019-02-25 v 13.06.05
Mějte prosím na paměti, že žádné univerzální nastavení pro doostření vašich fotografií z Fuji neexistuje. Každý objektiv dosahuje jiné ostrosti na jiných nastaveních, proto nedoporučuji doostřovat násilně a vždy stejně. U jakékoliv úpravy RAWu se mi osvědčilo: udělat zásah, funkci vyresetovat abych viděl jak vypadal originál a pak ji vrátit. Většinou takto zjistíte, že jste to asi trochu přehnali a trochu uberete. 
 
Sharpening je v C1 rozdělen: 
 1. Amount (rozsah, míra) - rozsah doostření, v C1 je nativně nastaveno 140 a lze se táhlem dostat až na 1 000 
 2. Radius (poloměr) - má dopad na ostrost hran 
 3. Treshold (práh) - funguje podobně jako funkce “Masking” v Lightroomu. Na první pohled jde proti funkcím Amout a Rádius, ale vlastně jen maskuje v plochách nežádoucí doostření, ale nechává ostré hrany. 
 4. Halo suppression (potlačení halo efektu) - kompenzace aury kolem hran, když silně doostřujete 
Příklad: 
Zkuste například nastavení - Amout 300, Radius 1.1, Treshold 1.5, Halo 0.  
 
NOISE REDUCTION (odšumení)
Slouží k redukci digitálního šumu. Dostáváte-li se do maximálních ISO nebo fotíte-li dlouhé expozice, tak víte co je digitální šum. X-Trans má výhodu, že se většinou i přes ISO 6400 projevuje monochromaticky. Pokud vám i přes to vadí, tak můžete zkusit Noise reduction neboli odšumení. Pozor na necitlivé používání této funkce, protože můžete lehce ztratit ostrost vašich snímků. 
 1. Luminance - odstraňuje šum ve stínech
 2. Details - vrací fotografii detaily ve chvíli, kdy o ně přijdete silným odšumením
 3. Color - slouží k potlačení barevného digitálníhu šumu (například, když se vám v černé objevuje červená a modrá)
 4. Single Pixel - redukce hot pixelů, které mohou vznikat při fotografování dlouhých expozic 
Snímek obrazovky 2019-02-25 v 11.58.54
 
CLARITY
Pavel Vávra 
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení