FUJI-TIP 11 (typ závěrky MS, ES)

Typ závěrky v digitální fotografii rozdělujeme na mechanickou a elektronickou. Mechanická závěrka vytváří expozici pomocí fyzických částí mechanismu. Tuto závěrku známe již z klasických fotoaparátů.

Mechanická závěrka funguje následovně:

1. čip je připraven pro snímání expozice, 2. první lamela závěrky odhalí čip, 3. po dobu otevření je snímaný obraz, 4. druhá lamela závěrky ukončuje expozici a tím vytváří konečný čas závěrky (například 1/60s)

Elektronická závěrka funguje tak, že odečítá obraz z čipu a simuluje tak mechanickou závěrku. Toto odečítání funguje zpravidla shora dolů. 

Mechanická závěrka vs. elektronická závěrka

Mechanická závěrka nám umožňuje fotit na dlouhé časy (klidně hodiny) a pak dle její největší rychlosti časy 1/4000s nebo 1/8000s. Nedochází při jejím používání k žádným deformacím obrazu a lze používat blesk. Elektronická závěrka neumožňuje dělat dlouhé expozice, ale naopak dokážu u Fujifilmu až 1/32000s.

Výhody mechanické závěrky

Synchronizace s bleskem, dlouhé časy závěrky, žádné deformace obrazu

Nevýhody mechanické závěrky

Omezený čas na 1/4000s nebo 1/8000s

Výhody elektronické závěrky

Čas není omezen na 1/8000s, nedělá žádný hluk

Nevýhody

Nelze synchronizovat s bleskem, neumí dlouhé časy, mohou se objevovat deformace obrazu rychle se pohybujících předmětů, pod umělým osvětlením se mohou vyskytovat pruhy

NÁŠ TIP

Nastavte si funkci MS + ES na vašem Fujifilmu. Funguje to tak, že dokud stačí rychlost mechanické závěrky, tak fotíte pouze na mechanickou, když ovšem čas přesáhne 1/4000s nebo 1/8000s (dle modelu fotoaparátu), tak automaticky začne Fuji používat ES, která může fotit až 1/32000s. Na tento limit závěrky se můžete jednoduše dostat, když fotíte na plném slunci se světelným sklem. Bez ES máte jedinou možnost - přiclonit objektiv, aby nebyl snímek přeexponován. Díky sdílené funkci MS + ES přemíru světla nemusíte řešit.

PS deformace obrazu při použítí ES jsou věcí velmi individuální. Subjektivně mám pocit, že čím novější generace fotoaparátu, tím jsou problémy s ES menší. 

PAVEL VÁVRA

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení