FUJI-TIP 26 (Máme nový fotoaparát a něco je špatně? - seznam nejčastějších závad, které nejsou skutečnými závadami)

Známe to všichni - fotoaparát nebo objektiv jsou na cestě a jakmile má člověk šanci, tak se sápe do krabice s tím, že potřebuje vše rychle vyzkoušet a začít fotografovat. Speciálně v zimě je ale potřeba dodržet pár jednoduchých pravidel, abychom si s novou Fujinou nenadělaly pár nových vrásek. V tomto FUJI-TIPU si povíme o nejčastějších závadách nového nebo i již vyzkoušeného zboží, které nejsou skutečnými závadami.

Dn2sJZHXgAA0JQU

1. Resetování nastavení po vytažení baterie

  • Nově rozbalená Fujina se může po vytažení baterie resetovat - tedy člověk přijde o své nastavení fotoaparátu. Na vině je vnitřní baterie, která má toto nastavení zachovávat. Speciálně v zimních měsících je potřeba mít ve FUJIFILMU, který vytáhnete z krabice nabitou baterii až 48 hodin, aby se plně dobila vnitřní paměť a fotoaparát se začal chovat korektně. Tato závada, která není závadou se více objevuje v zimních měsících, protože přístroj při přepravě může zažít slušné vymrznutí a tedy naprosté vybití vnitřní baterie. Stává-li se reset vždy i přes dodržení 48 hodin, tak je potřeba tuto skutečnost řešit se servisem. 

2. Chyba objektivu / chyba ostření apod. 

  • Nepříjemná hláška, kterou vidělo mnoho zkušených fujistů. Na LCD se objeví "chyba objektivu", "chyba ostření", "vypněte a zapněte fotoaparát". Nejčastější viníkem jsou kontakty mezi objektivem a tělem fotoaparátu. Nezřídka je stačí bezpečně očistit a tento problém zmizí. V zimních měsících je potřeba počítat i s kondezací vody. Například nově příchozí objektiv s výrazně nižší teplotou než je v interiéru se bude rosit a tato vlhkost na kontaktech může způsobit chybu objektivu.

3. Zamrznutí nového přístroje 

  • Prvofujisty může překvapit zamrznutí přístroje. Často je původcem SD karta, která buď není kompatibilní nebo je zformátovaná pro jiný fotoaparát - jakoukoliv Fuji dokáže zastavit na místě například karta zformátovaná v Black Magic kameře. Vždy je potřeba kartu formátovat přímo v těle přístroje. 

4. Objektiv, který neostří (14mm f2.8,16mm f1.4, 23mm f1.4)

  • Výše zmíněné objektivy mají jako jediné FUJINONY přepínatelný ostřící kroužek. Je-li přecvaknutý na manuál (lze s ním otáčet), tak nefunguje AF. Pro aktivaci AF stačí tento kroužek posunout směrem dopředu. Toto přecvaknutí má vyšší řídící funkci než přední voliš S, C, M pro přepínání ostření pro jeden snímek, kontinuální a manuální.

5. Další jiné záseky apod. 

  • Pro optimální chod FUJI a objektivů je potřeba mít aktuální FW a to jak těla, tak objektivu. Nikdy nevíme s jakým FW nový fotoaparát přichází a proto vždy doporučujeme hned přehrát. Přesný návod najdete ZDE

 

NÁŠ TIP

Vždy si zkontolujte FW jak těla, tak objektivu, vždy nechte aklimatizovat techniku, když přichází do výrazně teplejšího prostředí a jak hlásá Stopařův průvodce po Galaxii: "Nepropadejte panice". 

Pavel Vávra

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení