FUJI-TIP 25 (SD karty, RAF - komprimovaný/nekomprimovaný)

Stejně jako u jiných značek i firma FUJIFILM zvyšuje počet Mpix u svých fotoaparátů. Tento jev má své výhody, ale samozřejmě i své nevýhody. I díky extrémně kvalitnímu videu na X-T3 je v dnešní době velmi důležité používat správných SD karet, které mají adekvátní rychlost. Nezřídka se stává, že i profesionálové například na svatbách při sériovém snímání narazí na limit tzv. bufferu (vyrovnávací paměti)

Co je na vině? Jak si usnadnit život? Jak mít nastavené ukládání dat a jaké karty jsou přímo podporovány značkou FUJIFILM?

 fujifilm-x-t3-review

Co je to BUFFER (vyrovnávací paměť)? 

Jedná se o poměrně jednoduchý mechanismus, kdy se vyfotografované snímky nejdříve ukládají do vyrovnávací paměti a z ní skrz slot SD karty na SD kartu - díky tomu se zachovává kontinuita ukládání fotografií/videa. Bohužel velikost vyrovávací paměti není nekonečná a když používáte pomalou kartu, tak trvá určitou dobu než se objem dat z bufferu přenese na SD kartu. V této situaci začne fotoaparát zpomalovat nebo úplně přestane v krajním případě reagovat. Je potřeba si ale uvědomit, že fotoaparát není zaseknutý (bliká dioda zápisu na SD kartu) - prostě se snaží z vyrovnávací paměti dostat data na SD kartu nevyhovující rychlosti a nemá již kam ukládat snímky - proto nefotí. 

Co to způsobuje?

  1. Nevhodná SD karta
  2. Nevhodné nastavení ukládání dat
  3. Používání nekomprimovaného .raf

Vhodné SD karty:

FUJIFILM na svým stránkách uvádí SD karty, které by měly být bezproblému kompatibilní. Jejich výpis najdete zde:

 http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/compatibility/card/x/

Jak si nastavit ukládání dat: 

  1. Máte-li model se dvěma sloty tak se vám nabízí možnost ukládat na jednu kartu .raf a na druhou JPG. Rozdělení dat mezi dva sloty a adekvátně rychlé karty pomáhá oddálit problémy s limitem vyrovnávací paměti - takto mám nastavené ukládání já. Pokud fotíte pouze do .raf a používáte nastavení záloha nebo .raf + jpg a nastavení záloha, tak zvažte zda má pro vás nekomprimovaný .raf smysl (viz bod komprimovaný vs. nekomprimovaný) a využívejte rychlé karty (za obecné minimum považujeme SanDisk Exterme 95Mb/s).
  2. U modelů pouze s jedním slotem doporučuji používat rychlou kartu a komprimovaný .raf (speciálně pokud fotografujete .raf + jpg). Chcete-li fotografovat nekomprimovaný .raf + jpg v sériích (například svatba nebo jiná reportáž), tak se poohlédněte po SD kartách s rychlostí zápisu 260 Mb/s (Sandisk Extreme UHS II nebo nejrychlejší SD karta na světě od značky SONY - budeme brzy testovat použití v reálném světě). 

Komprimovaný vs. nekomprimovaný

FUJIFILM používá beztrátovou komprimaci. Musím se přiznat, že nejsem schopen okem poznat rozdíl mezi komprimovaným a nekomprimovaným .raf. Nastavení zda komprimovaný nebo nekomprimovaný má v některých situacích zásadní význam, protože při použití nekomprimovaného narazíte na limit vyrovnávací paměti o cca třetinu dříve - respektive uděláte o 1/3 kratší sérii než se vám začne fotoaparát zadýchávat a tato data se budou ukládat na kartu o 1/3 déle. Nevidím tedy smysl používat nekomprimovaný .raf. V některých materiálech jsem dohledal, že po vyvolání v LR má komprimovaný .raf o něco více plochý histogram (což bylo pouze na zobrazení histogramu, ale snímek vypadal stejně). Nevýhodou komprimovaného .raf může být vyšší náročnost pro programy typu Lightroom a Capture One. 

NÁŠ TIP

Potřebujete získat ze svého stroje maximum? Používejte SD karty adekvátní rychlosti. Pro sériové snímání a videa ve vysokém rozlišení dporučujeme extrémně rychlé karty (nesou označení UHS II). Dále zvažte své nastavení ukládání dat - toto nastavení naleznete:

MENU - KLÍČ - NASTAVENÍ UKLÁDÁNÍ DAT

  1. Sekvenční = po naplnění karty 1 se začne zapisovat na kartu 2
  2. RAW/JPG = na kartu 1 se ukládá .raf a na kartu 2 JPG
  3. Záloha = na kartu 1 i 2 se ukládá totéž. 

Pavel Vávra

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení