David a Goliáš (Laowa 9mm / XF 8-16mm)

David a Goliáš

Bohužel až ke konci roku jsme se dočkali objektivu FUJINON XF 8-16mm se světelností f2.8 po celém rozsahu. Několik měsíců na něj již čekala pevná Laowa C&D Dreamer 9mm f2.8. Jak si vedou tváří v tvář a kdo je pomyslným vítězem v souboji ultraširokého záběru? 

Pro začátek je třeba říci, že oba výše zmíněné objektivy se nemohou více lišit jak v pojetí, tak i v samostatné konstrukci. Laowa je objektiv s pevným ohniskem, manuálním ostřením a s velmi kompatními rozměry a naopak FUJINON je ultraširoký světelný zoom s velmi rychlým automatickým ostřením, který je mnohonásobně větší a těžší. Na první pohled jsou objektivy nesrovnatelné, a proto se pokusím spíše vypíchnout silné a slabé stránky každého z nich a nechám pouze na vás čtenářích, který zvolíte svým vítězem. 

První na náš trh dorazila Laowa C&D Dreamer, která je produktem mladé čínské firmy, která ale lovila zkušené pracovníky v jiných firmách vyrábějící objektivy po celém světě. Vnitřní konstukce Laowy klade důraz na co nejmenší možné zkreslení obrazu, proto tento objektiv patří do série, kterou nazývají ZERO D. Laowa pokrývá úhel 113° a vybavena je dvěma asférickými členy plus třemi členy s extra nízkou disperzí. Při výrobě byl kladen důraz na co nejmenší zkreslení a ostrost až do rohů, a to i přes nízkou váhu a kompaktní rozměry. Maximální světelnost objektivu je f2.8, váha pouhých 215g, rozměry 60x53mm a minimální zaostřovací vzdálenost 12cm. Objektiv není vybaven motorem ostření a jedná se tedy o zcela manuální objektiv, který nekomunikuje s tělem fotoaparátu - v exifu tedy chybí data z objektivu, jako je například clona a ohnisko. 

rask8891

FUJINON XF 8-16mm je žhavou novinkou na kterou se poměrně dlouho čekalo (uvedení na český trh). Jedná se o zoom objektiv, který má konstantní světelnost f2.8 a je vybaven motorem ostření. Tento objektiv byl zařazen spolu s XF 200/2 do takzvané sekce “Monster glass” - už jen tento název evokuje, že se nebude jednat o malý a lehký objektiv. Úhle záběru je 121°- 83,2°, nejkratší zaostřovací vzdálenost je 25cm, váha objektivu je 805g, průměr je 88mm a výška 121,5mm. Narozdíl od Laowy nelze používat standardní filtry přímo na objektivu, protože sluneční clona je pevně integrována. Stejně jako Laowa byl FUJINON vyvíjen s důrazem na kompenzaci zkreslení objektivu a nese označení WR nebo-li weather resistant (utěsnění proti prachu a vlhkosti). 

 dscf5554

Silné stránky Laowa 

 1. velikost a váha 
 2. dobře kompenzované zkreslení 
 3. krátká zaostřovací vzdálenost 
 4. klasické fitlry průměr 43mm 
 5. cena 

 

Slabé stránky Laowa 

 1. pouze manuální objektiv 
 2. vnější zpracování, které se při zátěži dře a škrábe 
 3. silná vinětace na f2.8
 4. horší podání kontrastu

 

Silné stránky FUJINON XF 8-16mm

 1. rychlý AF 
 2. zpracování objektivu
 3. dobře kompenzované zkreslení
 4. vlastnost WR
 5. rozsah zoomu
 6. lepší podání kontrastu
 7. žádná vinětace

 

Slabé stránky FUJINON

 1. velikost a váha 
 2. cena 
 3. nutnost používat externí filtry (sluneční clona je pevnou součástí objektivu

 

Srovnávací tabulka 

 

LAOWA C&D 9mm f2.8

FUJINON XF 8-16mm f2.8

Velikost 

60x53 mm

121,5x88 mm

Váha

215g 

805g

Světelnost 

f2.8 - f22

f2.8 - f22

Úhel záběru 

113°

121° - 83,2°

AF

pouze manuální

rychlý AF

Průměr filtru

49mm

-

WR

NE

ANO

Cena k 12/2018

14 990 Kč

51 990 Kč

 

Shrnutí

Když se dívám na tyto dva objektivy, tak doopravdy nejlépe pro ně sedí označení David a Goliáš. Tam kde Laowu ani neucítíte v brašně, tam působí Fujinon neskutečně masivně. Na druhou stranu je objektiv od Fuji mistrovsky zpracovaný, rychlý s lepšími kontrasty a rozhodně je univerzálnější než malá a levná Laowa. Kdo hledá bezkompromisní řešení, tak by si měl vybral XF 8-16mm, protože se jedná o vynikající objektiv po všech stránkách. Pokud je ale utra široký záběr jen doplněk k tomu co fotíte, tak můžete s klidným srdcem investovat své úspory do Laowy.  

JPG pro porovnání Laowy a XF 8-16mm (při ohnisku 9mm a clonách f2.8 - f8)

https://drive.google.com/open?id=1Lr8VxzhXHp8n7g6LYXeMykNzNdQwjudH