FUJIFILM GFX 50R - první pocity

 
Značka FUJIFILM si na letošní akci Photokina 2018 rozšířila svou digitální středoformátovou řadu o model GFX 50r, jehož srdcem je stejný snímač, který nalezneme v modelu GFX 50s. Novinka tedy nabízí 51,4Mpix a snímač s fyzickými rozměry 43,8mm x 32,9mm. Formát stran tedy není standardních 3:2, ale 4:3. O zpracování obrazu se stará X Procesor Pro, který poháněl celou generaci modelů s 24Mpix APSC snímači.
 
Ergonomicky je GFX 50r nejvíce podobné modelům X-Pro 2 a X-E3. Jedná se tedy o fotoaparát s designem rangefinderu (dálkoměr). Hledáček na straně nemusí vyhovovat každému, ale značka Fujifilm si tradičně drží řady jak s hledáčkem uprostřed ve stylu SLR, tak s hledáčkem na straně ve stylu rangefinder.
 
rask8368-2
 
Osobně považuji design a ergonomii za velmi povedenou. Novinkou je přesunutí předního roleru na otočný volič kolem spouště (stejně jako má XF10). Díky tomu je přední panel fotoaparátu dokonale čistý a tento otočný volič je perfektně dostupný pro jakkoliv velké ruce. Z X-E3 si GFX půjčil absenci křížového voliče, ale joystick byl zachován na dobře dostupném místě. GFX 50s je vybaveno stavovým displayem, který GFX 50r nemá, ale vrátil se volič kompenzace expozice. Celkově si GFX 50r vzal po vizuální stránce to dobré ze staré svitkové série GW, z X-Pro 2 a X-E3. Jako vůbec první rangefinder od FUJIFILMU je vybaven výklopným LCD (ve dvou osách), a to by mohla být předzvěst pro nové nástupce X-Pro 2 a X-E3, kteří mají zadní LCD pevný. 
 
Velkou neznámou byl pro mne hledáček, protože do příchodu GFX 50r platilo, že rangefindery od FUJIFILMU mají menší hledáčky než jejich top bratři z větve SLR. Naštěstí má nové GFX stejný hledáček, který známe z X-H1 a X-T3 tedy 3,69 milionů obrazových bodů a stejnou fyzickou velikost jako u výše zmiňovaných. 
 
Tělo zůstalo WR - tedy weather resistant a na jeho boku nalezneme slot na dvě SD karty (UHS II). Tělo včetně baterie váží 775g. Stejně jako X-T3 je už GFX 50r opatřeno konektorem USB-C. 
rask8379rask8388
 
Obrazový výstup a ostření
 
Silnou stránkou GFX řady je obrazový výstup, který zajišťuje bayer senzor s rozlišením 51,4Mpix a X Procesor Pro. Přesně tuto kombinaci již známe z GFX 50s. V tomto ohledu se tedy nezměnilo nic. Ostření je stále na bázi kontrastu a celkově se rychlost fotoaparátu nemůže porovnávat například s extrémně rychlou X-T3. GFX je koncepčně prostě jiné a velký rychlostní skok můžeme očekávat až s příchodem GFX 100s (první polovina roku 2019). 
 
Na GFX lze nahrávat video v rozlišení 1080p a fotoaparát není vybaven simulací Eterna a ani F-logem.
 
Vlastní pocity 
 
Měl jsem to štěstí, že jsem byl společně s FUJIFILM.cz přímo na Photokina 2018, kde jsem si mohl stejně jako veřejnost v rychlosti fotoaparát vyzkoušet. Naštěstí se povedlo, že jeden kus se s námi vracel na týden do ČR, což mi dalo více šancí k seznámení a lepšímu vyzkoušení. 
 
Hned z kraje musím říci, že celý vývoj GFX 50r sleduji od prvopočátečních rumors. Osobně preferuji modely s hledáčkem na straně, a proto jsem se se velmi těšil na první GFX s hledáčkem pro mě na správné straně. 
 
Ergonomicky mi nové GFX sedí výborně do ruky. Absence cooling boxu ho velmi zploštělo a osobně si myslím, že mu to velmi prospělo. Naštěstí není hledáček hybridní (OVF + EVF jako to má X-Pro 2 a X-100F) a jeho velikost je naprosto adekvátní tomu s jakým fotoaparátem pracujete. 
 
I přes absenci křížového voliče je k dispozici dostatek ovládacích voličů. Pokud máte pocit, že by vám některé chyběly, tak si je můžete nadefinovat jako gesta na dotykový LCD display (což osobně nevyužívám).
 
Mnoho z vás se mě při uvedení nějaké novinky ptá, co bude se starším modelem nebo kam nový model patří a co je jeho účel? GFX 50r si klade za cíl se pevně usadit ve streetové, reportážní, fineartové a samozřejmě i krajinářské fotografii. GFX 50r bylo představeno dva roky po GFX 50s, ale výstupem je můžeme brát za identické - to znamená, že GFX 50s budou volit ti, kteří ocení hlubší grip, více ovládacích prvků a možnost mít výklopný hledáček. GFX 50r na druhou stranu polidšťuje středoformátovou větev fotografie a nabízí kompaktní tělo pro další žánry a hlavně i s rozumnou cenou
 
PAVEL VÁVRA
 
rask8458rask8456