FUJI-TIP 38 (Clona na předním/zadním roleru s XF objektivy)

Musím se přiznat, že jsem dlouho žil v přesvědčení že s XF objektivy prostě nemůžete používat ovládání clony na předním/zadním roleru. Proč taky, když clonový kroužek je pocitově věc přirozená. Poprvé jsem zjistil, že bych potřeboval clonu na předním roleru s objektivem 200/2 při fotografování na výšku - v té poloze by bylo pro mne snazší clonu změnit rolerem a ne clonovým kroužkem. 

Jak zpřístupnit funkci výběru clony pomocí rolerů si řekneme v dnešním FUJI-TIPU. 

 Fujifilm200mmf2

Občas je zvyk železná košile a chápu, že ne každému vyhovuje clonový kroužek na objektivech. Určitě se najdou situace, kdy je jeden způsob lepší a jindy zase naopak. FUJIFILM primárně využívá nastavení clony pomocí kroužku na objektivech (jsou pouze dva, které ho nemají), ale stále existuje možnost, jak používat roler i s XF objektivy - tedy objektivy, které mají clonový kroužek. 

Jak si nastavit clonu na roler? 

  1. Nejdříve je nutné povolit Clonu jako příkaz (MENU - KLÍČ - NASTAVENÍ TLAČÍTEK A KRUHOVÝCH OVLADAČŮ - NASTAVENÍ KOLEČKA CLONY (A) - Z AUTO ZMĚNIT NA PŘÍKAZ
  2. Dlouze stiskněte a držte přední roler (dostanete se tak zrychleně do nastavení otočného voliče příkazem). Na pozici 1 nastavte S.S. (posun programu) a na pozici 2 F (clona)
  3. Na svém XF objektivu otočte clonový kroužek do polohy A (auto)
  4. V režimu fotografováí stiskněte přední roler a vyberte funkci clona
  5. Otočením doleva se vám zaktivuje clona pomocí předního roleru (hodnota clony v hledáčku/LCD svítí modře a je u ní signalizace předního nebo zadního roleru)

NÁŠ TIP

Vyzkoušejte si clonu na roleru a vždy když někdo ergonomicky vytkne clonový kroužek, tak mu pošlete tento FUJI-TIP s tím, že vše si může nastavit podle svého. 

Pavel Vávra

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení