FUJI-TIP 5 (ISO AUTO)

Již od prvních bezrcadlových modelů Fujifilm má uživatel možnost nastavit si 3 různé ISO AUTO. Mnoho přeběhlíků z DSLR není zvyklá tuto funkci používat, protože DSLR není kostrukčně idálně uzpůsobená k tomu, aby měřila všechny hodnoty zcela přesně. Na čip bezrcadlovy dopadá světlo přímo v reálném čase a proto je měření automatického ISA mnohem přesnější.

Fujifilm-X-T1-step-1

Co ISO AUTO umožňuje?

Funkce ISO AUTO vám dává možnost nastavit si 3 různé rozsahy ISO pro 3 různé časy závěrky. Nastavujete hodnoty: nejnižší ISO, nejvyšší ISO a minální čas závěrky. 

Jak to funguje?

Máte-li nastaveno ISO auto a pohybujete se v prostředí, kde je dostatek světla, tak vám Fujifilm nikdy nedá vyšší ISO než nejnižší nastavené. ISO se začne zvedat až ve chvíli, kdy nestačí minimální čas závěrky, který máte nastaven. V tuto chvíli udržuje fotoaparát daný čas a k němu přidává ISO. Automatika do času závěrky zasáhne až ve chvíli, kdy nestačí ani maximální ISO a ani minimální čas závěrky. Až v tu chvíli se čas závěrky prodlouží. 

Příklad:

ISO AUTO 1 = Minimální čas závěrky 1/60s, minimální ISO 200 a maximální ISO 6400. 

1. Jakýkoliv čas nad 1/60s, který naměří fotoaparát se automaticky rovná ISO 200

2. Čas závěrky naměřený fotoaparátem pod 1/60s znamená zvyšování ISO do hodnoty 6400

3. Nestačí-li dle měření expozice 1/60s a ISO6400, tak automatika prodlouží čas například na 1/30s 

NÁŠ TIP

Nastavte si ISO AUTO v rozsahu ISO, který je pro vás vyhovující. Minimální čas závěrky podle času, který s daným objektivem udržíte. Používáte-li tři různé ohniskové vzdálenosti, tak si nastavte jednotlivé ISO AUTO pro jednotlivé objektivy. Neměl by být problém udržet čas rovnající se dvojnásobku ohniskové vzdálenosti objektivu (například 1/125s pro ohniska kolem 50mm).

PS nebojte se tuto funkci používat (rozváže vám to ruce)

PAVEL VÁVRA

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení