ZEISS Touit 2.8/12 (Fuji X)

Značka: Zeiss
25 999 Kč –1 %
Touit12 6
25 999 Kč –1 % 25 555 Kč 21 120 Kč bez DPH
Na dotaz
Můžeme doručit do:
13.7.2024
Možnosti doručení

Díky kombinaci jednoho z nejširších zorných polí ve fotografii formátu APS-C s fantastickým zobrazovacím výkonem a nízkou hmotností činí tento objektiv širokoúhlou fotografii ještě více úchvatnější. Ultra-širokoúhlý objektiv ZEISS Touit 12mm f/2.8 se super širokým přímočarým zorným polem 99 stupňů se stane vaším favoritem, zejména pro fotografování krajiny a architektury.


 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Objektivy produktové řady Touit® od společnosti ZEISS jsou kompaktní objektivy navrženy a zkonstruovány speciálně pro bezzrcadlovky APS-C s bajonetem Fujifilm X. Tyto lehké, ale robustní objektivy nabízejí bezkonkurenční kvalitu obrazu a podporují všechny funkce fotoaparátu včetně automatického ostření.

Zeiss12mmf28_1

Vysoce kvalitní zpracování

Jak se od společnosti Zeiss očekává, kvalita sestavení je vynikající. Při držení objektivu v rukou lze ocenit vysoce kvalitní kovové, plastové a pryžové komponenty, které byly použity jako součást konstrukce objektivu. Robustní kovové a pevné tělo snese i trochu drsnější zacházení. Ostřící kroužek pro přesné ruční ostření má plynulý chod a hladký pogumovaný povrch. Vyhrazený, výrazně „cvakající“ clonový kroužek má stejnou gumovou úpravu. Součástí dodávky je velká plastová sluneční clona.

Zeiss Touit 12mm f/2.8 má celokovový bajonet, není zde, ale žádné gumové těsnění, které by zabraňovalo vnikání prachu do objektivu a fotoaparátu. Objektiv navíc není utěsněn proti povětrnostním vlivům, takže při používání ve vlhkém a mokrém prostředí musíte být opatrní.

Zeiss12mmf28_4

Plynulé a spolehlivé automatické ostření

Systém ostření objektivů Touit je navržen tak, aby zaručoval robustní a plynulé automatické ostření bez nutnosti kompromisů nebo omezení v optické konstrukci. Ostřící prvky se pohybují extrémně přesně a rychle díky lineárnímu motorku. Objektiv využívá systém ostření nazývaný "Internal Focus", což znamená, že se při ostření pohybují pouze některé vnitřní prvky objektivu, zatímco vnější část objektivu zůstává pevná.

Zeiss12mmf28_5

Optika prakticky bez zkreslení

Při vývoji svých objektivů se ZEISS snaží minimalizovat zkreslení a dosáhnout co nejvíce přesného a přirozeného zobrazení objektů na fotografii. Zkreslení by totiž narušilo kompozici, protože rovné linie, jejichž obraz neprochází středem čočky, by byly reprodukovány zakřiveným tvarem. Tento nepříjemný efekt je odpovídajícím způsobem a do značné míry kompenzován propracovanými optickými konstrukcemi na všech ohniskových vzdálenostech.

Zeiss12mmf28_3

Antireflexní vrstva ZEISS T*

Na všechny povrchy optických prvků objektivů ZEISS Touit je aplikována speciální antireflexní vrstva ZEISS T*, která zaručuje vždy vynikající ostrost obrazu, a to i za nepříznivých světelných podmínek. Antireflexní vrstva je nanášena na povrch čoček pomocí speciálního depozičního procesu (napařováním extrémně tenkých průhledných vrstev). Při tomto procesu se speciální chemické sloučeniny odpařují s extrémně vysokou energií ve vysokovakuovém prostředí a následně se ukládají na skleněné plochy jedna po druhé jako vrstvy s přesně řízenou tloušťkou, aby se dosáhlo požadovaného snížení reflexních vlastností a maximalizovala se propustnost světla. První techniky povlakování použila společnost ZEISS již ve 30. letech 20. století.

To významně přispívá k dosažení vysokého kontrastu, lepší reprodukce barev a obecně vyšší kvality obrazu. Antireflexní vrstva ZEISS T* pomáhá minimalizovat vnitřní odrazy ve skle a snižuje odlesky způsobené světlem dopadajícím na povrchy objektivu ze šikmých úhlů. Výsledkem je dechberoucí kvalita obrazu od okraje k okraji a od rohu k rohu celého obrazového pole.

Zeiss12mmf28_2

Design plovoucích prvků

Systém plovoucích prvků je technologie, kterou ZEISS využívá v některých svých objektivech. Jedná se o speciální optický design, který je navržen tak, aby minimalizoval efekty optické aberace v celém jejich rozsahu zaostření.

V tradičním optickém designu se pohybují pouze ostřící prvky, což může vést k optickým vadám, jako je například zkreslení nebo neostrost na určitých vzdálenostech. Při použití systému plovoucích prvků se v objektivu pohybuje nejenom skupina prvků pro ostření, ale také další skupina prvků, která se pohybuje nezávisle na ostřicí skupině. Tyto dvě skupiny se pohybují tak, aby společně kompenzovaly optické vady a zajistily vysokou kvalitu obrazu při ostření na různé vzdálenosti.

Mechanická konstrukce těchto čoček je extrémně složitá a musí být sestaveny s maximální přesností – což jsou obě klíčové kompetence společnosti ZEISS.

opt_Zeiss12mmf28

Distagon (retrofocus design)

ZEISS Touit 12mm f/2.8 je vybaven sofistikovaným optickým designem Distagon, který obsahuje dva asférické prvky a tři prvky s nízkým rozptylem, které pomáhají kontrolovat různé aberace, zkreslení a barevné lemování za účelem vytvoření ostrého, kontrastního a dobře korigovaného obrazu.

Optický design Distagon je označení pro specifický typ objektivu vyvinutý společností ZEISS. Jedná se o širokoúhlý objektiv s retrofokusovým designem, který umožňuje dostatečný prostor mezi objektivem a senzorem fotoaparátu. Hlavním principem retrofocus designu Distagon je, že je použita skupina negativně zakřivených čoček umístěná před skupinou kladně zakřivených čoček. Tím se dosáhne umělého prodloužení ohniskové vzdálenosti objektivu. To je zvláště užitečné u širokoúhlých objektivů, které mají kratší ohniskovou vzdálenost a potřebují větší odstup od senzoru.

Díky retrofocus designu Distagon může být objektiv s krátkou ohniskovou vzdáleností konstruován tak, aby se používal s fotoaparáty různých typů a formátů, a přitom zachovával široký úhel záběru a vysokou kvalitu obrazu.

Doplňkové parametry

Kategorie: Zeiss
Typ objektivu: Pevné ohnisko
Typ bajonetu: Fujifilm X
Typ podle ohniska: Ultra-širokoúhlý (<14mm) / APS-C
Světelnost objektivu: 1.8 - 2.8
Typ ostření: AF
Stabilizátor optický: Ne
Utěsnění (prach/vlhkost): Ne
Vhodný pro: Krajina, Architektura, Interiéry, Reportáže, Street
Ohnisková vzdálenost: 12 mm
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm): 18 mm
Maximální clona: F2,8
Minimální clona: F22
Počet lamel clony: 9
Minimální zaostřovací vzdálenost: 18 cm
Konstrukce objektivu: 11 členů / 8 skupin
Průměr filtru: 67 mm
Délka objektivu: 68 mm
Hmotnost: 270 g

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: