Capture ONE EXPRESS FUJIFLM 2 (Importujeme fotografie a vytváříme alba)

Po úspěšné instalaci určitě mnozí z vás chtějí program hned vyzkoušet. To samozřejmě není možné dokud nemáte nahrané fotografie do C1. C1 stejně jako Lightroom vytváří katalog, ve kterém můžete nedestruktivně pracovat s fotografiemi. Import je na první pohled sice naprosto jednoduchý, ale po více “základních” importech bez lepší definice vám už může začít připadat program nepřehledný. Jak udělat první import fotografií a jak si svou práci dělit do složek (alb) přímo v C1 si ukážeme níže.
 
Jak nahrát fotografie? 
 
Osobně volím v horní liště záložku FILE a pak volbu IMPORT IMAGES. Po kliknutí se vám zobrazí dialogové okno. Kde hned nahoře vlevo vidíte IMPORT FROM - tedy importovat “z”.
Snímek obrazovky 2019-02-21 v 11.56.28
 
Pokud ještě nemáte žádné fotografie iportované, tak v položce source (zdroj) nic neuvidíte.
Snímek obrazovky 2019-02-21 v 11.58.53
 
Je potřeba si kliknout na rozbalovací okna a vybrat volbu CHOOSE FOLDER.
Snímek obrazovky 2019-02-21 v 11.59.04
Nyní můžete vyhledávat ve svých souborech až k fotografiím, které chcete imporotovat do C1. Pod Source (zdroj) ještě vidíte dvě zatrhávací volby: 
 1. Include subfolder | včetně podsložek (znamená že budete nahrávat fotografie i z podsložek). Například máte složku z fotografování pojmenovanou 1. duben ve které máte práci rozdělenou do dvou podsložek. Máte-li zatrženo “Include subfolder”, tak se vám nahrávají fotografie z obou dvou zmíněných podsložek.
 2. Exclude duplicates | bez duplikátů (znamená, že se budou nahrávat fotografie bez duplicitních názvů - bohužel toto nevyloučí z importu duplicitní názvy s jinou koncovkou souboru, takže se stejně bude nahrávat jak jpg tak .raf. Doporučuji si dělit jpg a .raf do složek již v počítači a nahrávat pouze složku, kterou chcete - nebo obě do jednotlivých alb).
Chcete-li fotografie které vidíte importovat do C1, stačí kliknout v pravo na okně na volbu IMPORT ALL.
 
Nyní se vám fotografie nahrají do C1 a vytvoří se tzv. previews (o těch si povíme v dalším díle). Fotografie se vám nahrají a vytvoří se záznam v RECENT IMPORTS, který je označena datem importu a časem.
Snímek obrazovky 2019-02-21 v 13.01.22
 
To je sice dobré, ale ve chvíli, kdy hledáte rok zpátky nějaké fotografie, tak vám datum úplně nepomůže. Takže jak na složky pro přehledný katalog? 
 
Složky (alba) nebo-li USER COLLECTIONS
 
Výše jsme si popsali, jak jednoduše naimportovat fotografie do C1, ale věřím že chcete své fotografie třídit a mít v nich přehled, protože se v nich potřebujete vyznat a dobře najít fotografie ke kterým se chcete vrátit například po roce. K tomuto slouží v C1 tzv. USER COLLECTIONS, které nalezneme vlevo hned pod CATALOG COLLECTIONS. 
Snímek obrazovky 2019-02-21 v 13.10.45
 
Kliknutím na symbol "+" se nám zobrazí nabídka. Když zvolíte funkci album, tak si můžete pojmenovat nové zatím ještě prázdné album. 
 
Snímek obrazovky 2019-02-21 v 13.04.10
 
Jak dostanu fotografie do alba v USER COLLECTION?
 1. klikněte na prázdné album (podbarví se oranžově)
  Snímek obrazovky 2019-02-21 v 13.10.45
 2. klikněte nahoře na liště na FILE - IMPORT IMAGES
 3. vyberte fotografie/služku, kterou chcete importovat 
 4. v sekci IMPORT TO změňte volbu COLLECTION z RECENT IMPORTS ONLY na SELECTED ALBUM
  Snímek obrazovky 2019-02-21 v 13.23.38
 5. Kliněte na IMPORT ALL
Díky těmto 5 bodům se vám budou importovat fotografie do alba, které jste si vytvořili a pojmenovali v sekci USER COLLECTION. Doporučuji katalogovou část, kde vidíte importy dle času, sbalit a soustředit se na práci v jednotlivých albech, které jsou mnohem přehlednější. 
Snímek obrazovky 2019-02-21 v 13.10.45
Pavel Vávra
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení